O nas

Ja – poeta, co z nędzy chciałem się wymigać, 
Aby śpiewać bez troski i wieczność rozstrzygać,
Gdy mnie w noc okradziono, drwię z ziemskiej mitręgi,
Bo wiem, ze tam – w zaświatach mam nowe trupięgi!”

„Trupięgi, budują nieco mroczny, nieco uduchowiony nastrój, choć czasami śmieją się, drwiąc “z ziemskiej mitręgi”. Drwią też sami z siebie, improwizują i bawią się swawolnie dźwiękiem i słowem. Wszystkie uczucia wyzwalają w miksturze podczas koncertów, budując nastrój i w mig go obalając, to romantyczna przygoda, zaskakująca żonglerka emocjami. Trupięgi na żywo, to koncert, który zostawia trwały ślad i pozwala odsunąć na bok to, co dręczy. To tak, jakby z deszczu w zimną noc przejść nagle do ciepłego salonu z głębokim fotelem, gorącą herbatą na stoliku i płonącym jaskrawo drewnem w kominku. Drżące powietrze, pełne dźwięków w niemalże uchwytnych falach, rozgrzane uczuciami…”

 

 

Powstaliśmy w zasadzie w formie prezentu urodzinowego, ale pomysł, przypadł nam do gustu tak bardzo, że kontynuujemy projekt, rozwijamy go i koncertujemy z nim z sukcesami. Nazwa zespołu zapożyczona jest od tytułu  jednego z wierszy Bolesława Leśmiana, a teksty w olbrzymiej większości są właśnie tegoż autora.

Poezję interpretujemy na swój indywidualny i niepowtarzalny sposób, czasami na przekór, czasami wprost. Można było już nas  usłyszeć  i zobaczyć „na żywo” m.in. w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, w Krakowskim Salonie Poezji w Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze, w Bibliotece Publicznej  w Sulęcinie (pierwszy koncert), podczas słynnego festiwalu w Piwnicy Kany, podczas Ińskiego Lata Filmowego,  w wielu klubach, salach koncertowych, schroniskach, w domach kultury, knajpkach, w gąszczu leśnym, w starych stodołach  w bibliotekach i w innych miejscach, czasami bardzo nietypowych. Zagraliśmy na kilku festiwalach takich jak: AkuStyczeń, transVocale, Folklorum, II Noc Kultury, a także zagranicą na: Liederlauschen am Rand – Das Open Air Festiwal w Berlinie,  Liederlauschen am Rand – Oderaue.

Trupięgi mają też swój mały, objazdowy, klimatyczny festiwal, który pod nazwą „Dziejba Leśna” jest spontanicznym spotkaniem ludzi zakochanych w muzyce,  poezji, naturze i medytacji.

 15 maja 2020 ukazał się debiutancki  album zespołu zatytułowany „lesman BOSO”, który zawiera  dziesięć utworów do tekstów Bolesława Leśmiana. Płytę nagrano w studio SMOK Słubice pod czujnym okiem Piotra Tamborskiego, którego można śmiało nazwać szóstym członkiem zespołu.

Utwór „ROMANS” do którego został nakręcony teledysk jest utworem promującym płytę. https://www.youtube.com/watch?v=UhI_2BUpqkQ 

Skład zespołu:

Katarzyna Gardzejewska – głos

Jacek Filipek – instrumenty perkusyjne, głos

Jerzy Hippmann – gitara basowa, gitara akustyczna, głos

Kosma Kowalski – gitara akustyczna,

Filip Słowiakowski – perkusja