O NAS


Ja – poeta, co z nędzy chciałem się wymigać, 
Aby śpiewać bez troski i wieczność rozstrzygać,
Gdy mnie w noc okradziono, drwię z ziemskiej mitręgi,
Bo wiem, ze tam – w zaświatach mam nowe trupięgi!”

Bolesław Leśmian – „Trupięgi”

Budujemy nieco mroczny, nieco uduchowiony nastrój, choć czasami śmiejemy się, drwiąc “z ziemskiej mitręgi”. Drwimy też sami z siebie, improwizując i bawiąc się swawolnie dźwiękiem i słowem. Wszystkie uczucia wyzwalamy w niespotykanej miksturze podczas koncertów, budujemy nastrój i w mig go obalamy, romantycznie zabieramy słuchacza w niecodzienną podróż podczas, której żonglujemy emocjami – radością i smutkiem.

Powstaliśmy w zasadzie w formie prezentu urodzinowego, ale pomysł przypadł nam do gustu tak bardzo, że kontynuujemy projekt, rozwijamy go i koncertujemy z nim z sukcesami. Nazwa zespołu zapożyczona jest od tytułu  jednego z wierszy Bolesława Leśmiana, a teksty w olbrzymiej większości są właśnie tegoż autora. 

Poezję interpretujemy na swój indywidualny i niepowtarzalny sposób, czasami na przekór, czasami wprost. Nasze koncerty to nie tylko muzyka, to intymne spotkanie z poezją leśmianowskich wierszy  w naszej interpretacji, do której wykorzystujemy nie tylko muzykę, słowa, śpiew, ale także plastyczność naszych ciał, co w całości tworzy spektakl muzyczno-poetycko-teatralny.

Od siedmiu lat prezentujemy poezję Bolesława Leśmiana w taki sposób, jak ją rozumiemy i czujemy. W ubiegłym roku promowaliśmy naszą debiutancką płytę „Lesman boso”. Obecnie realizujemy nowy projekt „Ślady”. Podążamy śladami poety (graliśmy w Iłży i Paryżu, gdzie mieszkał i tworzył), ale przede wszystkim koncertujemy, by poezję Leśmiana pozostawić w słuchaczach na dłużej, a kto wie, może na zawsze…

Można było już nas usłyszeć  i zobaczyć „na żywo” na ponad stu pięćdziesięciu koncertach m.in. w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, w Krakowskim Salonie Poezji, w Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze, w Bibliotece Publicznej w Sulęcinie, podczas Ińskiego Lata Filmowego, w wielu klubach, salach koncertowych, schroniskach, w domach kultury, knajpkach, w gąszczu leśnym, w starych stodołach, piwnicach, na łąkach i polach, a także  w miejscach czasami bardzo nietypowych. Zagraliśmy na kilku festiwalach takich jak: AkuStyczeń (Szczecin), transVocale (Słubice), Folklorum (Bielawa Dolna), Wolimierz, Powidz Jam Festival, II Noc Kultury, a także za granicą na: Open Air Festiwal w Berlinie oraz dwukrotnie na  LiederlauschenamRand – Oderaue w Niemczech. W tym roku w maju zostaliśmy zaproszeni przez Ambasadę RP w Paryżu  na  trzy koncerty we Francji, które odbyły się w Szampańskiej winnicy w miejscowości Trelou Sur Marne, w Szkole Polskiej w Paryżu oraz w przepięknym Ogrodzie Luksemburg, gdzie koncert zagraliśmy dla licznie zebranej międzynarodowej publiczności.

Skład zespołu:

Katarzyna Gardzejewska – śpiew

Jacek Filipek – instrumenty perkusyjne, głos

Jerzy Hippmann – gitara basowa, głos

Kosma Kowalski – gitara,

Filip Słowiakowski – perkusja

Krzysztof Nesterowicz – zdjęcia


15 maja 2020 ukazał się debiutancki  album zespołu zatytułowany „lesman BOSO”, który zawiera  dziesięć utworów do tekstów Bolesława Leśmiana. Płytę nagrano w studio SMOK Słubice pod czujnym okiem Piotra Tamborskiego, którego można śmiało nazwać szóstym członkiem zespołu.

Utwór „ROMANS” do którego został nakręcony teledysk jest utworem promującym płytę. https://www.youtube.com/watch?v=UhI_2BUpqkQ 

Płytę „lesman BOSO” nagrano w składzie:

Katarzyna Gardzejewska – śpiew

Jacek Filipek – instrumenty perkusyjne, głos

Jerzy Hippmann – gitara basowa, głos

Jacek Hryniewiecki – gitara akustyczna


9 lutego 2024 ukazała się nasza druga płyta „Ślady”.

Ostatnie miesiące upłynęły nam na realizacji projektu „Ślady”. Podążaliśmy śladami poety (graliśmy m.in. w Iłży i w Paryżu, gdzie mieszkał i tworzył), ale przede wszystkim koncertowaliśmy, aby poezję Leśmiana pozostawić w słuchaczach na dłużej, a kto wie, może na zawsze…

Zwieńczeniem tego projektu jest nasza druga płyta, na której znajdują się utwory przepełnione miłością, erotyzmem i śmiercią.

Płyta ”Ślady” została nagrana w składzie: Katarzyna Gardziejewska, Jacek Filipek, Jerzy Hippmann, Kosma Kowalski, Filip Słowiakowski z gościnnym udziałem Joanny Banasiak pod czujnym okiem Przemysława Wejmana (Perły) w Perlazza Studio – 2023r.

1. Strój

2. Dusza w niebiosach

3. Lalka

4. Jadwiga

5. Dwaj skazańcy

6. Ludzie

7. Piosenka

8. Mrok na schodach

9. Śmiercie

10. Samotność